معاونت فرهنگی و اجتماعی برگزار می کند:

مسابقه پیام کوتاه ویژه شهادت امام صادق (ع)

علاقمندان جهت شرکت در این مسابقه متن زیر را خوانده و شماره گزینه پاسخ سوالات چهار گزینه ای را به شماره 10000003202125 ارسال نمایند.
 
آفت اراده خیر و گناه
 
امام جعفر صادق (ع): وقتی اراده کار خیری نمودی تأخیرش مینداز زیرا خدای متعال گاهی بر بنده مشرّف می‌شود که او مشغول طاعتی است، پس می‌فرماید: به عزت و جلالم سوگند که تو را پس از این هرگز عذاب نکنم و چون اراده گناهی کردی انجام مده، زیرا گاهی خدا بر بنده مشرّف می شود که او معصیتی انجام مي‌دهد، پس می‌فرماید: به عزت و جلالم که تو را بعد از این دیگر نخواهم آمرزید. (اصول کافی، ج 3، ص 213)
اهمّيت ديدار خويشاوندان
 
روزى منصور دوانيقى امام صادق (ع) را به دربار خود احضار كرد، هنگامى كه حضرت وارد شد، كنار منصور ـ كه برايش محلّى در نظر گرفته شده بود ـ نشست .پس از آن ، منصور دستور داد تا فرزندش مهدى را بياورند؛ و چون آمدن مهدى مقدارى به تاخير افتاد، منصور با تهديد گفت: چرا مهدى نيامد؟ اطرافيان در پاسخ گفتند: همين الان خواهد آمد.
هنگامى كه مهدى وارد مجلس شد، خود را آراسته و خوشبو كرده بود؛ منصور خطاب به امام صادق (ع) كرد و اظهار داشت: ياابن رسول اللّه! حديثى را پيرامون ديدار و رسيدگى به خويشان برايم گفته‌اى، دوست دارم آن حديث را تكرار فرمائى تا فرزندم، مهدى نيز بشنود.
حضرت صادق آل محمّد صلوات اللّه عليهم فرمود: اميرالمؤمنين علىّ عليه‌السلام از رسول خدا صلى‌الله عليه وآله فرمود: چنانچه مردى با يكى از خويشان خود صله رحم نمايد و از عمرش سه سال بيشتر باقى نباشد، خداوند متعال آن را به مدّت سى سال طولانى مى‌نمايد؛ و اگر قطع صله رحم نمود و سى سال از عمرش باقى بود، خداوند آن را سه سال مى‌گرداند. منصور گفت: اين حديث خوب بود ولى قصد من آن نبود، حضرت فرمود: بلى، پدرم از اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام و او از رسول خدا صلى‌الله عليه و آله روايت نمود: صله رحم سبب عمران و آبادى خانه و زندگى است و نيز موجب افزايش عمر خواهد بود، گرچه از خوبان نباشد.
منصور گفت : اين خوب بود، ولى منظورم حديث ديگرى است.
 
امام جعفر صادق عليه السلام فرمود: پدرم باقرالعلوم از پدرش زين‌العابدين و او از پدرش سيّدالشّهداء، از اميرالمؤمنين على عليهم‌السلام و او از رسول خدا صلى‌الله عليه و آله حديثى را نقل كرده است، كه فرمود: صله رحم بازخواست شب اوّل قبر و محاسبات قيامت را آسان مى‌گرداند؛ و دلِ مرده را با از بين بردن كينه‌ها و حسادت‌ها و ناراحتى‌ها زنده و شاداب مى‌نمايد.
 
اين هنگام منصور گفت: آرى، منظورم همين حديث بود.
 
(امالى شيخ طوسى: ص 316، بحارالانوار: ج 47، ص 163، ح 3)
 
 
بخشنده و مخلص گمنام
روزى حضرت صادق (ع) كيسه‌اى كه مقدار پنجاه دينار پول در آن بود، تحويل من داد و فرمود: اين‌ها را تحويل فلان سيّد بنى‌هاشم بده؛ و به او نگو توسّط چه كسى ارسال شده است .خثعمى گويد: هنگامى كه نزد آن شخص تهي‌دست رسيدم و كيسه پول را تحويل او دادم، پرسيد: اين پول از طرف چه كسى براى من فرستاده شده است؟!
و سپس گفت: خداوند جزاى خيرش دهد. صاحب اين كيسه، هر چند وقت يك بار، مقدار پولى را براى ما مي‌فرستد و ما زندگى خود را با آن تامين و سپرى مى‌كنيم؛ وليكن جعفر صادق با آن همه ثروتى كه دارد، توجّهى به ما ندارد و چيزى براى ما نمى‌فرستد، و هرگز به ياد ما فقراء نيست .
( أمالى شيخ طوسى: ج 2، ص 290)
 
گناهِ بى‌اعتنائى سواره
در يكى از سال‌ها امام صادق (ع) به همراه بعضى از اصحاب و دوستان خود، براى انجام مناسك حجّ خانه خدا، به سوى مكّه معظّمه حركت كردند. در مسير راه‌، جهت استراحت در محلّى فرود آمدند، آنگاه حضرت به بعضى از افراد حاضر فرمود: چرا شما ما را سبك و بى‌ارزش ‍ مى‌كنيد؟
يكى از افراد ـ كه از اهالى خراسان بود و در آن مجلس حضور داشت ـ از جا برخاست و گفت: ياابن رسول‌اللّه‌! به خداوند پناه مى‌بريم از اين كه خواسته باشيم به شما بى‌اعتنائى و توهينى كرده و يا دستورات شما را عمل نكرده باشيم. حضرت صادق عليه‌السلام فرمود: چرا، تو خودت يكى از آن اشخاص هستي.
آن شخص گفت: پناه به خدا، من هيچ جسارت و توهينى نكرده‌ام .
حضرت فرمود: واى بر حالت، در بين راه كه مى‌آمدى در نزديكى جُحفه‌، تو با آن شخصى كه مى‌گفت: مرا سوار كنيد و با خود ببريد، چه كردى؟
و سپس حضرت افزود: سوگند به خدا، تو براى خود كسر شان دانستى؛ و حتّى سر خود را بالا نكردى؛ و او را سبك شمردى و با حالت بى‌اعتنائى از كنار او رد شدى .
و سپس حضرت در ادامه فرمايش خود افزود: هركس به يك فرد مؤمن بى‌اعتنائى و بى‌حرمتى كند، در حقيقت نسبت به ما بى‌اعتنائى كرده است‌؛ و حرمت و حقّ خدا را ضايع كرده است.
(كافى: ج 8، ص 88، ح 73، وسائل‌الشّيعه‌: ج 12، ص 272، ح 1)
 
مهمان خراسانى و تنور آتش
در منزل آن حضرت بودم، كه شخصى به نام سهل‌بن‌حسن خراسانى وارد شد و سلام كرد و پس از آن كه نشست، با حالت اعتراض به حضرت اظهار داشت: ياابن رسول‌اللّه‌! شما بيش از حدّ عطوفت و مهربانى داريد، شما اهل بيت امامت و ولايت هستيد، چه چيز مانع شده است كه قيام نمى‌كنيد و حقّ خود را از غاصبين و ظالمين باز پس نمى‌گيريد، با اين كه بيش از يكصد هزار شمشير زن آماده جهاد و فداكارى در ركاب شما هستند؟!
امام صادق عليه‌السلام فرمود: آرام باش، خدا حقّ تو را نگه دارد و سپس به يكى از پيشخدمتان خود فرمود: تنور را آتش كن .همين كه آتش تنور روشن شد و شعله‌هاى آتش زبانه كشيد، امام عليه‌السلام به آن شخص خراسانى خطاب نمود: برخيز و برو داخل تنور آتش بنشين .سهل خراسانى گفت: اى سرور و مولايم! مرا در آتش، عذاب مگردان، و مرا مورد عفو و بخشش خويش قرار بده، خداوند شما را مورد رحمت واسعه خويش قرار دهد.
در همين لحظات شخص ديگرى به نام هارون مكّى ـ در حالى كه كفش‌هاى خود را به دست گرفته بود ـ وارد شد و سلام كرد. حضرت امام صادق سلام‌اللّه‌عليه‌، پس از جواب سلام، به او فرمود: اى هارون! كفش‌هايت را زمين بگذار و حركت كن برو درون تنور آتش و بنشين .هارون مكّى كفش‌هاى خود را بر زمين نهاد و بدون چون و چرا و بهانه‌اى‌، داخل تنور رفت و در ميان شعله‌هاى آتش نشست .
 
آنگاه امام عليه‌السلام با سهل خراسانى مشغول مذاكره و صحبت شد و پيرامون وضعيّت فرهنگى، اقتصادى، اجتماعى و ديگر جوانب شهر و مردم خراسان مطالبى را مطرح نمود مثل آن كه مدّت‌ها در خراسان بوده و تازه از آنجا آمده است .
پس از گذشت ساعتى‌، حضرت فرمود: اى سهل‌! بلند شو، برو ببين در تنور چه خبر است. همين كه سهل كنار تنور آمد، ديد هارون مكّى چهار زانو روى آتش‌ها نشسته است، پس از آن امام عليه‌السلام به هارون اشاره نمود و فرمود: بلند شو بيا؛ و هارون هم از تنور بيرون آمد. بعد از آن، حضرت خطاب به سهل خراسانى كرد و اظهار داشت‌: در خراسان شما چند نفر مخلص مانند اين شخص ـ هارون كه مطيع ما مى‌باشد ـ پيدا مى شود؟
سهل پاسخ داد: هيچ، به خدا سوگند! حتّى يك نفر هم اين چنين وجود ندارد.
 
امام جعفر صادق عليه‌السلام فرمود: اى سهل! ما خود مى‌دانيم كه در چه زمانى خروج و قيام نمائيم‌؛ و آن زمان موقعى خواهد بود، كه حداقل پنج نفر هم‌دست‌، مطيع و مخلص ما يافت شوند، در ضمن بدان كه ما خود آگاه به تمام آن مسائل بوده و هستيم. (بحارالا نوار: ج 47، ص 123، ح 176، به نقل از مناقب ابن شهرآشوب)      

معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه


 
            ای کرسی درس تو تجلای قیامت                                     نوشیده همه کوثر توحیـد ز جامت
           آویزه گوش همه تا حشر، کلامت                                       در ملک خدا وحی خداوند، پیامت


ابتدا متن را به دقت خوانده و به سؤالات ذیل پاسخ دهید. پاسخ­های خود را مطابق نمونه زیر به شماره 10000003202125  پیامک کنید.
 
نکته: فقط نام گزینه ارسال شود.
 
 
سوالات مسابقه:
1ـ امام صادق (ع) چه کسی را ضایع کننده حق خدا و حرمت‌شکن او می­داند؟
الف. کسی که از گناه توبه نمی‌کند.          ب. کسی که بعد از توبه به گناه باز می­گردد.
ج. کسی که به مومن بی­احترامی کند.        د. کسی که مومنی را به گناه‌کردن عادت دهد.
2ـ اکسیر طول عمر از نگاه امام صادق (ع) کدام است؟
الف. احترام به پدر و مادر      ب. دیدار خویشاوندان      ج. زیارت قبر مادر       د. نگاه محبت‌آمیز به مادر
3ـ  قیام امام معصوم (ع) در گرو چیست؟
الف. داشتن محبّین    ب. داشتن مشتاقین   ج. داشتن مطیعین   د. آمادگی محبّین
 
* به همکارانی که موفق به ارسال پاسخ‌های صحیح مسابقه شوند به قید قرعه جوایزی اهداء خواهد شد.


 
   1392/6/10 09:36

4.6/10 (تعداد آرا 15 نفر )
 
آذر 1397
 
2 1
9 8 7 6 5 4 3
16 15 14 13 12 11 10
23 22 21 20 19 18 17
30 29 28 27 26 25 24
 
 
روز پژوهش