عصاره تربیت نیک، به دنبال نفحات الهی به کوی دوست شتافت.


آشنایی با قرآن و آیات الهی موجب بینایی و تلطیف روح و ذوق هنری می شود و شعر و سخنی که از قرآن و لطایف آن بی‌بهره باشد، کلماتی است بی جان و بی معنا.
حافظ فرمود:
دلنشین شد سخنم تا تو قبولش کردی
آری، آری سخن عشق نشانی دارد
آیات الهی هر کدام منشأ هزاران الهام و ذوق هنری است و هیچ شاعری نیست که بدون بهره بردن از این گنجینه فیاض کلام دلنشینی عرضه کند، زیرا نه تنها الهامات مفاهیم معنوی آن به قرآن بستگی دارد، بلکه از نظر زیبایی و فصاحت و بلاغت کلام و ظرایف و لطایف لفظی هم از این کتاب الهی بهره می گیریم. رسالت همه شاعران بزرگ این است که آن آب حیات و مائده آسمانی (قرآن) را گرفته و با ذوق هنری خود آمیخته و بر عاشقان عرضه کنند."


مهدیه الهی قمشه‌ای متولد 1316 هجری شمسی ـ متخلص به آتش ـ را می‌توان یکی از کسانی شمرد که در شناخت مولوی، تلاش و مطالعه قابل توجهی داشته است و حاصل مطالعات و نیز تلاش در شناخت ادبیات عرفانی را در جلسات در معرض استفاده و داوری علاقه‌مندان گذاشته است. وی که از سن 5 سالگی در خدمت پدر حکیم و فرزانه خود مرحوم آیت اللّه الهی قمشه ای بوده، پیش از آنکه حرف زدن را کاملاً بیاموزد، به شعر و ادب علاقه‌مند شده و پیش از صحبت کردن شعر می‌خوانده است. ایشان در هفت سالگی با مثنوی‌الاطفال آشنا شده و در این راه علاوه بر محضر پدر از محضر اساتیدی چون «جلال همایی»، «شهابی»، «صدرالدین محلاتی»، «دکتر شفق» و «علامه جعفری» بهره برده و سالها با تحقیق و تفحص در مثنوی مولوی به تحلیل و تفسیر اشعار مثنوی و تطبیق آن با موضوعات قرآن کریم پرداخته و حدود 6000 بیت از ابیات مثنوی را در سینه سپرده است، و این افزون بر طبع شعری و ذوق ادبی است که خود ایشان داشته‌اند.

علاقه خاصی به دیوان حافظ و مثنوی داشته‌اند: "ـ مثنوی مولانا تجلی قرآن است و ما تمام ظرایف دلبری شاعران را در کلام قرآن می‌بینیم. -حافظ عصاره اندیشه مولاناست و وقتی که مولانا را بشناسیم، می توانیم حافظ را هم بشناسیم. شعر حافظ زبان گویای جامعه ایرانی است و دیوان حافظ مجموعه‌ای از شعر خوب فارسی است. حافظ کُد ادب فارسی است. - اصلاً زیربنای ادبیات ما قرآن است و تا با قرآن آشنایی نداشته باشیم، ادبیات را نمی فهمیم. آن قدر در قرآن زیبایی و طراوت و جمال به کار رفته که تا وقتی آنها را نخوانده ای و درک نکرده ای، نمی توانی از ادبیات و شعر حرف بزنی. من نیز هر چه کردم، همه از دولت قرآن کردم."

خدایش بیامرزاد
مهدیه الهی قمشه‌ای که از ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان بستری شده ‌بود، دیروز شنبه ۱۹ تیر درگذشت.

آثار:
بهار عشق: منتخب اشعار، نشر: خط زرین (۱۳۸۷).
معبد عشق، مجموعه اشعار، تألیف: مهدیه الهی قمشه‌ای، نشر: علم (۱۳۸۲).
کربلا وادی عشق، سروده: مهدی الهی قمشه‌ای، بازسرایی: مهدیه الهی قمشه‌ای، نشر: فاران (۱۳۸۸).
" خاطرات من با پدرم"

زندگینامه، خاطرات و خلاصه دیوان حکیم مهدی الهی قمشه‌ای، نشر علم (1392)
سیری در گلزار مثنوی، نشر آستان قدس رضوی، (1394)
 
میثم جعفری آملی
   1395/4/20 16:51

1/10 (تعداد آرا 1 نفر )
 
خرداد 1397
 
4 3 2 1
11 10 9 8 7 6 5
18 17 16 15 14 13 12
25 24 23 22 21 20 19
31 30 29 28 27 26