برشی از حضور پرشور دانشجویان در نمازهای جماعت دانشگاه ولی‌عصر (عج)

نماز جماعت از مهمترین شعائر دین مبین اسلام است که در رشد و تربیت اسلامی نقش اساسی دارد و بهترین وسیله برای توسیع پاکی در بین جوانان و دانشجویان است.
خدا رو شاکریم که در این ایّام ، به کمک برخی دانشجویان مخلص و بال‌های فرهنگی دانشگاه ولی‌عصر (عج)، توانستیم شاهد اجتماع پرشور و باشکوه نمازگزاران در نمازهای جماعت در خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه باشیم که به جرأت می‌توان گفت در سراسر کشور بی‌نظیر است.
«وَمَنْ یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَی الْقُلُوبِ: و هر کس مراسم و برنامه های الهی را بزرگ دارد بی گمان بزرگداشت آنها نشانه‌ی پرهیزگاری دلها (و خوف و هراس از خدا است).»


 
نماز جماعت،بهترین، پاکترین و کم‌خرج‌ترین اجتماعات دنیاست و نوعی دید و بازدید و آگاهی از مشکلات و نیازهای یکدیگر و زمینه‌ساز تعاون اجتماعی بین آحاد مسلمین است. نماز جماعت، نشان‌دهنده قدرت مسلمین و الفت دل‌ها و انسجام صفوف است؛ تفرقه‌ها را می‌زداید، بیم در دل دشمنان می‌افکند، منافقان را مأیوس می‌سازد، خار چشم بدخواهان است.
غیر از آثار فردی و اجتماعی نماز جماعت پاداش های عظیمی برای آن بیان شده است. از رسول خدا(ص)نقل شده که: نماز کسی که صدای اذان را بشنود و بی دلیل،در نماز جماعت مسلمانان شرکت نکند،ارزشی ندارد.
در حدیث، تحقیر نماز جماعت، به منزله تحقیر خداوند بشمار آمده است. من حقره فانما یحقر الله
پیامبر اکرم (ص) فرمودند: به خاطر انجام دادن هفت کار، جبرییل آرزو داشت کاش از فرزندان آدم(ع) بود، یکی از آن کارها، خواندن نماز با جماعت است.
پیامبر اکرم (ص) فرمود: جبرییل(ع) نزد من آمد و گفت: ای محمد یک تکبیر که مومن در نماز جماعت درک کند برایش بهتر است از هفتاد حج و هزار عمره مستحب.
امام رضا(ع) می فرمایند: کسی که سمت راست امام جماعت چهل روز نماز بخواند، وارد بهشت می شود.
امام صادق (ع) فرمود: هرکه پنج نماز شبانه روز را به جماعت خواند به او خوش گمان گمان باشید و گواهی اش را بپذیرید.
حضرت رسول (ص) می فرماید: کسی که بر نماز جماعت مداومت داشته باشد، غیبت او بر مسلمانان حرام و عدالتش ثابت است.
رسول خدا (ص) فرمود: هر کس نمازهای پنج گانه خود را به جماعت برگزار کند، خداوند به او پنج چیز عنایت می فرماید. 1_ تنگی معاش را از او دفع می کند. 2_ ضیق و فشار قبر را از او برمیدارد. 3_ روز قیامت نامه اعمال ش را به دست راستش می دهند. 4_ از صراط مثل برق می گذرد. 5_ بی حساب وارد بهشت می شود.
حضرت رسول (ص) فرمودند: کسی که نماز خود را با جماعت و تکبیر اول نماز، چهل روز انجام دهد، خداوند دو برائت را برای او مقرر می سازد. 1_ برائت از آتش دوزخ. 2_ برائت از نفاق.
رسول خدا (ص) فرمودند: هر که وضوی کامل و نیک بگیرد و سپس به نماز جماعت رو نهد، خدای تعالی به ازای هر گامی که می گذارد برای او یک حسنه می نویسد و یک گناه او را می پوشاند.
از چیزهایی که رسول گرامی اسلام (ص) درباره آن به علی (ع) وصیت کرد: یا علی سه چیز موجب رفعت درجه است:کامل گرفتن وضو در هوای سرد، انتظار نماز بعد از هر نماز، و رفتن در روز و شب به طرف نماز جماعت.
تعداد حاضران در نماز جماعت،هر چه بیشتر باشد،پاداش آن بیشتراست.این کلام رسولخداست که فرمود: ما کثر فهو احب الی الله

میثم جعفری آملی
   1395/4/4 17:52

10/10 (تعداد آرا 2 نفر )
 
خرداد 1397
 
4 3 2 1
11 10 9 8 7 6 5
18 17 16 15 14 13 12
25 24 23 22 21 20 19
31 30 29 28 27 26